Her şeyi değiştirecek bir güç. 

Her yönüyle muhteşem bir Mac’e merhaba deyin. Mümkün olanın sınırlarını zorlamak isteyen profesyoneller için olağanüstü performans, yapılandırma ve genişletme seçenekleriyle tasarlanmış yepyeni bir sistem.

YEPYENİ TASARIM

Formunu fonksiyonelliğine borçlu. 

Mac Pro her yönüyle performans için tasarlanmış bir sistem. Paslanmaz çelik iskelet üzerine yerleştirilmiş alüminyum muhafazayı yukarı kaldırarak tüm bileşenlere ve zengin yapılandırma seçeneklerine 360 derece erişim sağlayabiliyorsunuz. Böylece ortada hiçbir sınır kalmıyor.

İŞLEMCİ VE BELLEK

28 adede kadar çekirdek. Sınırsız yetenek. 

Mac Pro en yüksek CPU performansına ihtiyaç duyan profesyoneller için tasarlandı. Prodüksiyon için render almaktan yüzlerce sanal müzik aleti çalmaya veya bir iOS uygulamasının simülasyonunu aynı anda birden fazla aygıtta çalıştırmaya kadar birçok zor görevin üstesinden gelebilecek kadar yetenekli. Sistemin kalbinde, 28 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen Intel Xeon işlemci yer alıyor. Bu şimdiye kadar bir Mac’te bulunan en yüksek çekirdek sayısı. Ayrıca 64 PCI Express hattı, geniş L2 ve paylaşımlı L3 önbellekler işlemcinin hem içinde hem de dışında muhteşem bir bant genişliği sağlıyor.

Çok güçlü. Bir o kadar da soğukkanlı. 

Her milimetresinden performans almak istediğiniz bir işlemciye devasa bir güç sağlamanız gerekir. Mac Pro için bu güç 300 watt’ın üzerinde. Sistemi serin tutan dev bir ısı düşürücü onun hiçbir kısıtlama olmadan çalışmasına imkan tanıyor. Isı boruları ısıyı çipten uzaklaştırarak alüminyum kanatlar boyunca dağıtıyor. Aksiyel yapıdaki üç adet fan ise havanın sistem içinde dolaşmasını sağlıyor.

Bellek konusunda bildiğiniz her şeyi unutun. 

Çok çekirdekli bir iş istasyonu işlemcisi aynı zamanda çok fazla belleğe ihtiyaç duyar. Altı adet süper hızlı ECC bellek kanalı ve 12 adet fiziksel DIMM yuvasıyla Mac Pro 1.5 TB’a kadar bellek desteği sunuyor. Yani büyük projeler üzerinde çalışan, devasa veri setlerini analiz eden veya aynı anda birden fazla profesyonel uygulama kullanan profesyoneller her tür işi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Ve bilindik kule tipi kasalarda bellekler ulaşılması zor noktalara yerleştirilirken Mac Pro’nun çift taraflı anakartı sayesinde belleğe erişim kolaylaşıyor.

2933 MHz’e kadar DDR4 ECC bellek

140 GBps’ye kadar bellek bant genişliği

6 kanallı bellek sistemi

GENİŞLETME SEÇENEKLERİ

Sekiz adet PCI Express genişletme yuvası. Geniş düşünün. 

Mac Pro, sistemlerinde yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyan profesyoneller için tasarlandı. Önceki kule tipi Mac modeline göre iki kat daha fazla genişletme yuvasına sahip. Dört adet çift genişlikte, üç adet tek genişlikte ve Apple G/Ç kartıyla önceden yapılandırılmış bir adet yarım boy yuvaya ev sahipliği yapıyor. Kısacası şimdi daha önce tek bir iş istasyonunda mümkün olmayan kişiselleştirme ve genişletme olanaklarına sahipsiniz.

GRAFİK TEKNOLOJİLERİ

Olağanüstü bir performans için tasarlandı. 

Yüksek performanslı grafik mimarisi, çoğu profesyonelin iş akışında kritik bir öneme sahip. Özellikle de 3D animasyonlar hazırlamak, 8K sahneler düzenlemek ve gerçeğe yakın oyun ortamları yaratmak gibi görevler söz konusu olduğunda. Mümkün olan en yüksek performansı sunarak profesyonellerin grafik becerilerini bambaşka bir seviyeye taşımak için çığır açıcı bir yeniliğe ihtiyaç vardı. Şimdi o yenilik ile tanışma zamanı. Karşınızda Mac Pro Expansion Modülü veya diğer adıyla MPX Modülü.

Sektörde bir ilk: ikinci bir konnektör. 

MPX Modülü, endüstri standardı PCI Express konnektörüne sahip. Ve bir grafik kartında ilk kez, Thunderbolt entegrasyonu için daha fazla PCIe hattına yer veriliyor ve daha fazla kapasite için daha fazla güç sağlanıyor. 500 watt’a kadar ulaşabilen MPX Modülü, önceki nesil Mac Pro’daki modülün tüm gücüne eşdeğer bir güç kapasitesine sahip.

Radeon Pro W6800X Duo. Güç üstüne güç. 

Radeon Pro W6800X MPX Modülü, tam anlamıyla bir güç merkezi. 16.0 teraflopa kadar işlem performansı, 32 GB bellek ve 512 GBps bellek bant genişliği. Üstelik daha da fazla güç için iki adet Radeon Pro W6800X GPU bir araya geldi ve iki kat daha yüksek grafik performansı, bellek ve bellek bant genişliği değerleriyle en güçlü grafik kartımız W6800X Duo ortaya çıktı. İki GPU, aralarında 5 kata kadar daha hızlı veri aktarımına olanak veren Infinity Fabric Link aracılığıyla birbirine bağlanıyor. Çoklu GPU’lara göre optimize edilen uygulamalar için bu muhteşem bir haber.

En güçlü ekran kartımızı düşünün. Ve onu ikiyle çarpın. 

Mac Pro’yu iki adet Radeon Pro W6800X Duo MPX Modülü ile yapılandırarak grafik performansınızı daha da ileriye taşıyın. Dört adet GPU bir araya gelerek 60.4 teraflopa kadar işlem performansı ve grafikler için 128 GB yüksek bellek bant genişliği sunuyor. Ve bu da, çoklu GPU kullanan en zorlu profesyonel uygulamalara kadar her şeyin üstesinden gelebilecek bir güç demek.

Havalı, sessiz, becerikli. 

Çoğu GPU, sistemin genelinden ayrı bir parça olarak kabul edildiği için kendi soğutma sistemine ihtiyaç duyar. MPX Modülü ise Mac Pro’ya entegre bir bileşen olarak tasarlandı. Ve özel formu sayesinde daha geniş bir ısı düşürücüye imkan sağlıyor. Bu ısı düşürücü, makinenin içindeki hava akışıyla birlikte ısıyı sessizce dağıtıyor. Gürültü yapan cıvatalı bir fan olmadığı için ısı ve desibel seviyeleri çok düşük oluyor.

VİDEO KURGULAMA

Apple Afterburner ile tanışın. Tabii yetişebilirseniz. 

Film ve video sektöründe çalışan profesyonellerin alışkanlıklarını tümüyle değiştirmek için geliştirilen Afterburner, kameranızdaki görüntüyü olduğu gibi zaman çizelgesine aktarıyor, doğrudan 4K ve hatta 8K dosyalar üzerinde çalışmanıza olanak veriyor. Böylece kod dönüştürme, ek depolama veya yayına hazırlama sırasında yaşanan hatalar gibi zamanınızı çalacak problemlerle uğraşmanıza gerek kalmıyor. Proxy iş akışlarına elveda.

Bir başyapıt gücünde. 

Afterburner; FPGA veya programlanabilir ASIC ile geliştirilen bir donanım hızlandırma kartı. Bir milyondan fazla mantık hücresiyle saniyede 6,3 milyar adede kadar piksel işleyebilen bu kart, gücünü Mac Pro ile birleştirdiğinde 6 adede kadar 8K ProRes RAW veya 23 adede kadar 4K ProRes RAW video akışının üstesinden gelebiliyor. Özetle, daha fazla yaratıcı efekt ve işlem için çekirdekler hâlâ müsait.

6 adede kadar saniyede 30 kare 8K ProRes RAW video akışı12

23 adede kadar saniyede 30 kare 4K ProRes RAW video akışı

16 adede kadar saniyede 30 kare 4K ProRes 422 video akışı

GÜVENLİK VE DEPOLAMA

Yüksek güvenlik. 

Mac Pro bugüne kadar ürettiğimiz en güvenli kule tipi bilgisayar. Yardımcı Secure Enclave işlemcisi; şifreli depolama ve güvenli başlatma özelliklerinin temelini oluşturuyor. Şimdi işlerinizi, kodlarınızı ve fikirlerinizi korumak konusunda daha rahat olabilirsiniz. Ve elinizden gelenin en iyisine daha iyi odaklanabilirsiniz.

Apple T2 Security Chip. 

Mac Pro’daki veriler Apple T2 Security Chip ile korunuyor. Apple T2 Security Chip, Secure Enclave yardımcı işlemcisini ve ayrık denetleyicileri tek bir çipe entegre ediyor. Ayrıca bilgisayarınız başlatılırken yalnızca Apple tarafından güvenli bulunan işletim sistemi yazılımlarının yüklenmesine izin veriyor ve yazılımların en derin katmanlarına yapılabilecek gizli müdahaleleri engelliyor.

8 TB’a kadar depolama. 

Mümkün olan en hızlı performansı sunabilmek için Mac Pro’nun temelinde tamamen flash depolama mimarisi bulunuyor. 512 GB SSD ile başlayan yapılandırma seçenekleri 1 TB, 2 TB, 4 TB veya 8 TB SSD’ye kadar uzanıyor. Üstelik tümü T2 çip tarafından şifreleniyor.

YÜKSEK HIZLI BAĞLANTILAR

Elinizin altında güçlü bağlantılar var. 

Mac Pro’da çok sayıda yüksek performanslı bağlantı noktası bulunuyor. Dört adet Thunderbolt 3, iki adet USB-A ve iki adet 10 Gb Ethernet bağlantı noktası bunlardan sadece birkaçı. Ve eklediğiniz her MPX Modülü ile çok daha fazla seçeneğe sahip oluyorsunuz. 12 adede kadar 4K ekran veya 6 adede kadar Apple Pro Display XDR bağlayıp işlerinizi 120 milyondan fazla piksel eşliğinde görüntüleyebiliyorsunuz. Hayalinizdeki sistem şimdi hayal değil.

Arkadaki genişletme seçenekleri. 

12 adede kadar Thunderbolt 3 bağlantı noktasıyla Mac Pro şimdiye kadarki en fazla bağlantı noktasına sahip Mac. Üstelik bu bağlantı noktalarına takılan her yeni modüle oldukça şık bir şekilde entegre oluyor.

Kasanın üst kısmı. 

Üst kısımda bulunan iki pratik bağlantı noktası sayesinde, Thunderbolt 3 ile uyumlu aygıtlarınız hızlı ve kolay bir şekilde bağlanıyor.

RAFA MONTAJ MUHAFAZASI

Formu farklı, gücü aynı. 

Mac Pro, raf tipi iş istasyonlarına ev sahipliği yapan çalışma alanları için rafa montaj muhafazası seçeneğiyle de sunuluyor. Ve kule tipi kasayla aynı performans özelliklerine ve yapılandırma seçeneklerine sahip. Tasarımın temelindeki 3D latis yapı, hava akışının maksimize edilmesine yardımcı oluyor. Muhafazanın ön kısmında paslanmaz çelik tutma yerleri bulunuyor. Ayaklar veya isteğe bağlı tekerlekler için ayrılan kısımda ise paslanmaz çelik raylar yer alıyor. Bu rayların montajı için ekstra bir araç gerekmiyor.

Pro Display XDR